Електрострум – упорядкований рух позитивно заряджених частинок, якими, залежно від середовища, можуть виступати електрони, іони, катіони та аніони, які мають певний статичний заряд.

 

Постійний струм завжди «протікає» в односторонньому напрямку: у сталевих проводах від «плюсу» до «мінусу». Що стосується змінного струму, то, судячи з назви, зрозуміло, що він зазнає змін. Як зміни відбуваються?

У домашніх розетках «перебуває» ток, що піддається синусоїдальним коливанням при значенні частоти 50 Гц. Якщо звернути увагу на електричний ланцюг звичайної лампи розжарювання, то тут отримуємо:

 

  • електрони в полі постійного струму завжди пересуваються від «-» до «+»;
  • у разі змінного рух визначається частотою генератора – тобто, при частоті струму 50 Гц курс потоку електронів зміниться 100 разів за 1 секунду. Тобто, по суті, в розетці плюс мінус поміняються місцями 100 разів. Тому, незалежно від того, якою стороною вставляється вилка в розетку, техніка чи побутовий прилад нормально працюватиме.

Фізичний зміст змінного струму виражається за синусоїдальним законом: від «0» до максимального позитивного значення, далі до «0» та негативного максимуму амплітуди. При змінному струмі змінюється його заряд і полярність в діапазоні 100-0-100%. Крім цього, змінний струм легше перетворити.

Джерела струму

Першим людство дізналося про електромережі постійного струму, але через конструктивну складність генератора, з ними виникали постійні проблеми та часті поломки. Конструкція генератора змінного струму набагато простіше, що позначається на зручності в експлуатації.

Для того, щоб досягти однакових параметрів потужності, потрібна підвищена напруга і малий струм або навпаки. Чим більша сила струму, тим більше перетин дроту – а це затратно. Наприклад, по проводах малого перерізу можна передавати до 1,5 млн Вольт електроенергії при величині сили струму в 100А та мінімальних втрат.Далі, підстанція «забере» до 500 тисяч Вольт при силі струму 10А та «віддасть» у мережу 10 тисяч Вольт за 500А. Потім районні електричні трансформаторні станції перетворять напругу на 220В або 380В для споживчих цілей при величині сили струму 10 тисяч Ампер.

Схожий принцип дії, але на протилежний бік має стаціонарний комп'ютер. ПК спочатку перетворює змінний на постійний струм, а далі за допомогою БП (блок живлення) знижує параметр напруги до необхідної для правильної роботи всіх вузлів ПК величини.

Для довідки. А чи знаєте Ви, що наприкінці 19 століття процес електропостачання населених пунктів міг піти іншим шляхом. Винахідник Томас Едісон просував у масу значимість постійного струму. І якби не експерименти видатного вченого Нікола Тесла, який обґрунтував ефективність змінного струму, то все у світі могло піти абсолютно іншим шляхом.Сербський учений Тесла першим розробив багатофазний генератор, що видає змінний струм, що дозволило довести перевагу змінного струму над джерелами постійної електрики.

Пристрої постійної напруги:

  • різні види батарейок;
  • акумулятори різних типів;
  • генератори;
  • перетворювачі та випрямлячі;
  • прилади для аварійного освітлення.

До змінних належать:

  • генератори;
  • підвищуючі та знижувальні трансформатори;
  • стаціонарні електророзетки.

Величезний вибір обладнання та комплектуючих для монтажу електричних мереж змінного та постійного типу представлений в інтернет-магазині «Пауерлюкс». Наші спеціалісти підберуть електротехнічну продукцію під ваші конкретні завдання вже зараз. Телефонуйте!