Футбол – популярний у всьому світі спорт. Спортивні змагання можуть проводитись у час дня. Великий попит мають матчі, які проводяться ввечері. У цей час як джерело освітлення не можна використовувати сонячне світло.У футболістів можуть виникнути деякі складнощі під час гри. Певні проблеми можуть виникнути і із системою трансляції футбольного матчу. Правильне висвітлення футбольних полів стадіонів допоможе вирішити всі проблеми.

 

Система футбольного освітлення стадіонів повинна допомагати спортсменам швидко виявити та тримати у полі зору м'яч на полі, який на тлі змінної яскравості досить швидко рухається. Футболіст повинен ухвалювати необхідне рішення за короткий період часу. І для цього потрібно зафіксувати розташування м'яча, проаналізувати його майбутню траєкторію, напрямок обертання. Спортсмену необхідно враховувати ці фактори та встигати скоординувати свої дії на ігровому полі.

Хороше освітлення дозволяє суддям швидко візуально зафіксувати всі події, що відбуваються. В основному їм доводиться виконувати дані дії з далекої відстані.

Система футбольного освітлення має також гарантувати комфортні умови вболівальникам матчу. Світло повинне рівномірно розподілятися по всьому стадіону. Джерело світла не має надавати сліпучу дію. На стадіоні має діяти правильне перенесення кольорів.

Вимоги до освітлення футбольних стадіонів:

1. Створення комфортного рівня світла, що не викликає втоми під час проведення тренувальних матчів, спортивних поєдинків. Відсутність необхідного освітлення викликає серйозну перевтому очей, призводить до загального дискомфорту у людини.

2. Відсутність пульсації. Пульсація є серйозним джерелом виникнення проблем з ідентифікацією відстані до об'єкта, що рухається.

3. Відсутність сильної відблисків, яка має сліпучу дію. Цей ефект викликає погіршення реакції на футбольний м'яч, який постійно переміщається полем.

4. Рівномірність висвітлення. Виникнення плям, тіней сприяє стомлюваності зору.

5. Високий індекс кольоропередачі.

6. Наявність на освітлювальних приладах спеціальної оптичної системи, до складу якої входять решітки, лінзи, затемнені розсіювачі, що дозволяють запобігти виникненню ефекту засліплення.

7. Наявність на освітлювальних приладах спеціальних захисних ґрат.

Існують рекомендовані характеристики висвітлення футбольних полів. Всі вони вказані у СП 52.13330.2011 та ВСН-1-73. У межах цих документів мають діяти такі норми освітленості:

- Для закритих стадіонів: горизонтальна освітленість на рівні підлоги повинна становити 300 лк, вертикальна освітленість на висоті від підлоги менше 2 м повинна дорівнювати 100 лк.

- Для відкритих стадіонів: горизонтальна освітленість на поверхні підлоги повинна становити 50 лк, вертикальна освітленість на рівні до 15 м повинна дорівнювати 30 лк.

Освітлювальні прилади, системи для футбольних стадіонів

Сьогодні активно використовуються LED прожектори від 300 до 600W TM POWERLUX серії TOWER для освітлення футбольних полів Для цього варіанта прожекторів характерні низьке споживання енергії, висока результативність, тривалий період експлуатації.

Для вибору освітлювального пристрою компанія POWERLUX спочатку здійснюється світлотехнічний розрахунок. Він допомагає визначити одразу кілька режимів освітлення:

- тренувальний;

- для проведення матчів;

- для проведення телевізійних трансляцій;

- аварійний;

- евакуаційний.

Світлодіодне освітлення TM POWERLUX для спортивних майданчиків має на увазі використання щоглових, лінійних, комбінованих систем.

Велику популярність набули щоглові системи при застосуванні чотирьох опор, які фіксуються по кутах футбольного поля. На щогли встановлюються прожектори TM POWERLUX серії TOWER. Для обмеження сліпучого ефекту прожекторів необхідно скористатися високими щоглами, висота яких може перевищувати 80 м. Для розрахунку висоти щогли застосовується така умова: кут між лінією від центру поля до місця встановлення щогли та нижньою низкою прожекторів має бути більшим 25°.

 

Головний мінус цієї системи – виникнення на стадіоні тіней від опор, що використовуються. Її краще використовувати у комплексі з кількома прожекторами, зафіксованими на козирках, освітлювальних опорах, різних будівельних елементах, що дозволяють покращити якісні показники освітлювальних установок. Вона чудово підходить для багатофункціональних полів, задовольняє сучасні вимоги до світильників для освітлення спортмайданчиків.

Лінійні системи мають на увазі зведення прожекторів уздовж сторін футбольного майданчика на козирку над трибунами на конструкціях спеціального призначення.

Особливості проектування освітлювальних систем

Проект спортивного освітлення футбольного поля від Powerlux, іншої системи передбачає виконання у вказаному порядку наступних етапів:

1. Визначення освітленості.

2. Вибір коефіцієнта запасу для освітлювальних установок.

3. Розрахунок показників засліпленості.

4. Визначення виду прожекторів, їх розташування.

5. Розрахунок висоти встановлення світильного устаткування.

6. Визначення кута установки прожекторів.

 

Головний вид світлотехніки для футбольних стадіонів – прожектори. Їхнє розташування на щоглі допоможе досягти однакового освітлення майданчика, звести до мінімуму дію ліхтарів. Для досягнення необхідного ефекту можна регулювати висоту налаштувань. Крім цього необхідно правильно підібрати кількість опорних щоглів, світлодіодних прожекторів, визначити оптимальну схему розміщення опор.